Високосний рік: добре чи погано

Високосний рік: добре чи погано

Здавна люди співвідносили ритм життя і найважливіші рішення з календарем. У зв'язку з цим актуальним є питання: високосний рік — це добре чи погано? Щоб на нього відповісти, треба спочатку розібратися, чому деякі роки в календарі відрізняються від інших і мають тривалість на один день більше.

Не 365 діб, а 366: чому так?

Згідно загальноприйнятій календарем, стандартний рік триває 365 діб. Однак насправді Земля здійснює повний оберт навколо Сонця приблизно за 365 діб і ще 6 годин. Якщо б ми відзначали Новий рік точно у відповідності з тим, як завершується черговий сонячний цикл, то бій курантів в один рік звучав би опівночі, в іншій — рано вранці, у третій — вдень і так далі. Не дуже зручний варіант. Та й інших труднощів вистачило б.

Ось тому ще пару тисяч років тому придумали рішення: кожні чотири роки додавати по одному додатковому дня. Виходить, що за чотири роки ці добу встигають скластися з «накопичених» годин: чотири рази за 6 годин — виходить 24 години. Займалися цим ще в Стародавньому Римі, звідки ми, якщо коротко і без зайвих уточнень, як раз успадкували сьогоднішній календар.

Що означає високосний рік: прикмети, особливості

Згідно затвердженої історичної традиції, додатковий день такий «нестандартний» рік додають в лютому. Спочатку ніякого сакрального сенсу не малося на увазі. Просто лютий — і без того найкоротший місяць: він один триває 28 днів, в той час як решта — за 30 днів або по 31 дню. Ну а у високосний рік лютий отримує невелику «компенсацію» і триває 29 днів.

Які особливості і прикмети з цим пов'язані? Ось загальні спостереження та припущення:

 • Зима довша на один день, випробувань і труднощів може виявитися більше;
 • Рік вибивається із загального ладу, тому до нього краще не приймати рішень життєвої важливості, наприклад, не вступати в шлюб, інакше є ризик, що все піде шкереберть;
 • В той же час рік відрізняється від інших, на нього звертають більше уваги, так що народилися в цей рік людям (особливо тим, кому довелося народитися 29 лютого) обіцяють унікальну долю і великі досягнення.

Якщо брати масштаб побільше, то можна задуматися, що таке високосний рік для людей, для країни, для всього світу. На думку скептиків — такий самий рік, як і будь-який інший. На думку тих, хто звик приділяти календарем більше уваги, цей рік більше спонукає до змін, у тому числі дуже несподіваним. Коли-то вони можуть виявитися позитивними і різко поліпшити життя; коли, навпаки, життя помітно погіршується.

Коли рік стає високосним?

Взагалі, все залежить від календаря, за яким ведуть обчислення. Але зараз у більшості країн світу загальноприйнятим вважається григоріанський календар. З нього вважають дати народження та вік, з нього ж призначають зустрічі, планують подорожі і ведуть документацію.

У григоріанському календарі все досить просто: в невисокосные роки лютий триває 28 днів, а кожні чотири роки до другого зимового місяця просто додають один день. Однак є календарні особливості, з-за яких це правило має кілька винятків. І питання про те, коли високосний рік, а коли ні, цілком актуальний.

Насправді фактичний рік триває 365 діб, 5 годин і 49 хвилин. Умовно ці години з хвилинами округляють до 6 годин: так зручніше, тому що чотири рази за 6 годин — ось і набираються добу. Але на практиці добу наберуться і з тих самих 11 хвилин, на які округляють. Просто чекати доведеться не 4 роки, а приблизно 128 років.

Ну а щоб не змушувати всіх людей займатися прикладною астрономією і розраховувати реальну тривалість року, для календаря затвердили такі правила:

 • Якщо номер року кратний чотирьомстам, то він високосний, наприклад 2000-й;
 • В інші роки, кратні ста, додатковий день не додають, наприклад у 1800 і 1900 роках було за 365 днів;
 • Ну а всі інші роки, номер яких кратний чотирьом, стають високосними — точно у відповідності з тим, як ми звикли.

Щоб не заплутатися в тому, які високосні роки, а які ні, застосуємо ці правила на практиці. Ось що вийде:

 • Порівняно нещодавно пройшли 2008, 2012, 2016 роки були високосними;
 • 2020 рік теж триває 366 днів замість 365, такими ж будуть 2024, 2028, 2032 роки і так далі, аж до закінчення століття;
 • А ось в 2100 році тим, кому пощастить його зустріти, буде трохи незвично, тому що 365 днів буде, як було до цього в 1700-м, 1800-м і 1900-м.

Ну а пам'ятний «міленіум», тобто 2000 рік був високосним, тому що його номер кратний чотирьом. Так само було і в 1600-му (хроніки підтверджують), і в 1200-м (свідоцтв менше, але теж факт). Так само буде і в 2400-му — якщо, звичайно, календар залишиться таким же.

Отже, основні відповіді і запитання на них:

 1. Навіщо запровадили високосний рік? - Щоб компенсувати невеликі неточності в календарі.
 2. Скільки днів у високосному році? - Замість 365 їх 366. Додають «зайвий» день у лютому.
 3. В які роки 29 лютого є, а які ні? - Найближчі 80 років можна не турбуватися і просто пам'ятати, що з 2020 року кожен четвертий рік — високосний.
totop