Рекомендації для батьків по вихованню дошкільнят

Рекомендації для батьків по вихованню дошкільнят

Всі мами і тата мріють, щоб їх діти виросли здоровими, щасливими, всебічно розвиненими. А до тих пір, поки не починається регулярне навчання у школі, на батьках лежить навіть більш помітна частина відповідальності, ніж згодом.

Хоч життя завжди сповнена перешкод, їх можна і треба долати. Важливо робити це правильно, не піддаючись миттєвої слабкості і не здійснюючи вчинків, здатних нашкодити дитині. Вельми актуальними виявляються поради батькам щодо виховання дошкільнят, складені на основі рекомендацій досвідчених педагогів, дитячих психологів, визнаних експертів.

Нижче перераховані ключові моменти, на які мамам і татам варто звернути увагу. Особливо в тому ніжному віці, коли дитина вже чітко розуміє навколишній світ, але ще не почав вчитися у школі, а тому для нього безперечним центром світу залишаються дім і сім'я.

Гра як головне дитяче дозвілля

За статистикою, з 50-х років минулого століття діти в середньому витрачають все менше часу на гру, все більше на навчання та інші «серйозні» справи. І хоча немає ні світових воєн, ні катастроф світового масштабу, брак ігрового дозвілля має куди більш руйнівний вплив, ніж можна відразу подати:

  • дитина стає тривожним і депресивним;
  • підвищується ризик, що він надалі буде відчувати себе безпорадним і самотнім;
  • на противагу цьому зростає схильність до егоїзму, а вміння співпереживати іншим знижується.

Щоб уникнути таких проблем, потрібно дозволяти дітям грати досхочу — стежити за тим, щоб ігри були розвиваючими, допомагати робити вибір, але не влаштовувати дитині брак дозвілля як такого. Граючи, малюк вчиться різнобічному мислення, самоконтролю, дотримання правил, вміння розуміти інших.

Розвиток допитливості, навичок і умінь

Щоб дитина досліджував світ, потрібно завжди показувати йому, що є різні варіанти. Не можна обмежуватися лише однією-двома функціями іграшки, одним маршрутом для прогулянок, одним «правильним» способом вирішення творчої задачі.

За спостереженнями експертів, щоб стати майстром у чомусь, потрібно витратити тисячі годин праці. Вроджені схильності і таланти грають свою роль, але без практики вони залишаться нереалізованими. Ось чому важливо ще до початку шкільного навчання допомагати дитині розвиватися у творчості, спорті, будь-яких цікавих йому заняттях.

Діти ще не знають, що таке талант, що таке навичка. Вони ще не вміють зосереджуватися на чомусь одному і не відволікатися на інше. Ось чому батькам важливо створити відповідні умови, допомогти в досягненні успіхів і підтримати в подоланні перешкод.

Соціалізація, дружба, контакт з іншими

Спочатку дитина відкритий для контакту з людьми практично будь-якого віку. Хоча рекомендації батькам по вихованню дітей сильно розрізняються, наприклад, для дошкільнят та школярів, вони сходяться в одному: насильно обмежене спілкування — прямий шлях до асоціальності, соціофобії, комплексам.

Важливо, щоб дитина не тільки освоював те, що відповідає його віку, але й спостерігав за тим, що належить йому далі, навчався на прикладі однолітків старшого віку, підлітків і дорослих людей. Це дозволяє, ще не приступивши до того, що поки що «не по плечу», вже отримати про це уявлення.

Етичний розвиток, вміння розрізняти добро і зло

Важливо розуміти, що у побутовому значенні «добре» і «погано» — відносні речі. І сучасні поради по вихованню дитини зводяться не до того, щоб з дитинства прищепити догматичні сценарії поведінки, а навпаки, до вміння в кожній ситуації розуміти, чому одні дії — прояви добра, а інші — прояви зла.

Основу такого розуміння складають довгострокові зв'язки між підтримкою, схваленням, похвалою (або ж відсутністю всього цього) і тим, що відбувається. Ось чому важливо, щоб дитина отримувала схвалення дружелюбності, а не агресії; ось чому підтримка не повинна з'являтися тільки в той момент, коли малюк хворіє, і зникати одразу після одужання.

Обійми як найкращий спосіб висловити любов

Потреба в тактильному контакті, в обіймах й інших проявах ніжності є не тільки у дітей. Потребують і дорослі люди, і навіть не тільки люди — інші ссавці теж.

Недостатньо просто говорити дитині слова любові і похвали. Важливо обіймати його, роблячи це щиро — тоді він буде відчувати, що любимо і потрібен. Причому це має відбуватися не тільки з нагоди привітання, в якості заохочення або винагороди, але і «просто так».

Дитина — насамперед людина і особистість

На жаль, деякі батьки сприймають свою відповідальність за майбутнє дитини надто буквально, так що прагнуть визначати кожен його крок. Такий підхід перетворює батьків, навіть щиро люблячого, в тирана і деспота, а малюка позбавляє свободи і самостійності.

Актуальні поради для батьків дошкільнят завжди єдині в тому, що дитині потрібна свобода дій: виховувати — не значить муштрувати, рекомендувати — не означає примушувати. У багатьох людей, навіть коли дитина вже давно увійшов у свідомий вік, залишається помилкове уявлення про нього як про когось, хто потребує контролю і допомоги кожну хвилину.Це здатне надати дуже погану послугу: навіть якщо малюк не буде відчувати себе зацькованим, він не навчиться відповідальності за свої дії і виросте несамостійним, постійно потребують радах.

Навчитися, проявляючи любов до своїх дітей і підтримуючи їх, не обмежувати їх свободу - досить важка праця.  Адже дитина - не іграшка і не персонаж комп'ютерної гри.  Те вплив, яке мама і тато роблять на його життя, позначиться в майбутньому, протягом довгих років.

Ось чому так важливо відповідально підходити до виховання, готуватися до кожного його етапу, включаючи всі дошкільні періоди, заздалегідь.  Не можна дозволяти собі сподіватися на авось і думати: «да ладно, як-небудь вийде».  Безперечно, допомога батькам у вихованні дітей завжди готові надати працівники дитсадків, експерти з педагогіки, дитячі психологи, родичі і друзі сім'ї.  Але в першу чергу відповідальність за майбутнє дитини лежить саме на батьках.

totop