Чим небезпечний нарив на пальці у новонародженого

Чим небезпечний нарив на пальці у новонародженого

Іноді навіть хворобливі й небезпечні для малюка процеси розвиваються майже непомітно, так що і самі уважні батьки можуть не звернути уваги. Наприклад, повноцінний нарив на пальці у новонародженого починається з крихітного запалення, найчастіше близько нігтя або під ним.

Початкові ознаки слабо видають себе. На крихітному пальчику малюка — така ж крихітна за масштабами плямочка. Це мікрозапалення, яке батьки помітять, якщо будуть проводити домашній огляд якомога уважніше. Так вдасться уникнути панариціїв, тобто гнійного запалення.

З якої причини виникає нарив з гноєм

Подібне можливе й у старших дітей, і у дорослих людей. Але для новонароджених це особливо небезпечний процес, який може розвиватися дуже інтенсивно: дитячий імунітет порівняно слабкий. Панарицій захоплює м'які підшкірні тканини. Без лікування він може не пройти сам, а привести до серйозних ускладнень.

Зазвичай причиною стає мікротравма:

 • Попадання стороннього тіла;
 • Укол чим-небудь гострим, ніби голки;
 • Ранка, залишена при підстриганні нігтів.

Саме тому лікарі не втомлюються нагадувати батькам, щоб вони стежили за гігієною рук у своїх малят, приділяючи увагу нігтям та ділянкам навколо. Навіть маленька подряпина надалі здатна перерости в болісний гнійник на пальці у дитини.

Погіршують ситуацію деякі хвороби, наприклад імунодефіцит або цукровий діабет. Нестача вітамінів і інші порушення в організмі теж сприяють тому, щоб нарив продовжував розвиватися і рости. Чим міцніший імунітет, тим менше шансів у будь-яких збудників хвороби.

Фактори ризику в ранньому дитячому віці

Дошкільнята активно досліджують світ навколо і часто грають на вулиці. Там загроз, здатних викликати запалення на шкірі, теж чимало. Але й імунітет до того моменту зазвичай стає вже набагато міцнішим.

У новонароджених є свої основні причини, по яких з'являються запалення під нігтями та навколо:

 • Задирки відриваються разом зі здоровою шкірою і провокують запалення;
 • Підстригаючи нігті дитині, батьки випадково травмують ніготь і шкіру навколо;
 • Сама дитина посмоктує палець, в незагоєну ранку потрапляють чужорідні тіла та інфекції.

Панікувати, навіть якщо запалення вже є, і лаяти себе за неуважність — не варто. Важливо якомога швидше почати діяти.

Як виявити, чим лікувати гнійник на пальці у немовля

У ранньому віці діти ще не можуть чітко пояснити, що їх турбує. Батьки не завжди розуміють, у чому проблема, і збиваються з ніг, шукаючи джерело дитячої болю, подразнення і плачу.

Навіть в домашніх умовах знайти гнійне запалення цілком реально. Досить оглядати пальчики малюка уважно, не пропускаючи жодного. Зовні панарицій виглядає як шишка або пухир — просто червонуватий (початок запалення) або з мутно-жовтою рідиною (утворення гною). Іноді процес йде під нігтем, але почервоніння і нагноєння все одно помітні.

Деякі пропонують в подібних випадках «просто почекати», щоб запалення пройшло само. Теоретично навіть дитячий імунітет здатний здолати загрозу. Але до чого ризикувати? Набагато розумніше відразу звернутися до педіатра, який огляне пальчик малюка і дасть рекомендації.

Консервативне та інтенсивне лікування

Якщо інфекційний процес знаходиться на ранній стадії, то лікар може порадити антибактеріальну терапію, фізіопроцедури, ванночки. Це лікувально-профілактичні методи, які зміцнюють імунітет дитини й організм в цілому.

Коли вже потрібна інтенсивна боротьба з інфекцією, лікарі призначають лікувальні мазі й антибіотики. Якщо до цього моменту нарив на пальці у дитини сформувався і явно містить гній, то роблять наступне:

 • Розкривають вогнище хірургічним шляхом під місцевою анестезією;
 • Гнійний вміст отримують і відправляють на лабораторний аналіз;
 • Рану промивають, ставлять дренаж на день-два і зверху накладають стерильну пов'язку.

Після цього будуть потрібні перев'язки, поки палець не заживе остаточно. Курс антибіотиків призначають і тоді, коли нарив вже розкрили, щоб інфекція не поширювалася по організму.

Ризики самолікування у випадку з гнійників

Деякі батьки вважають за краще не звертатися до лікаря. Замість цього вони самі «призначають» дитині ліки, користуються порадами родичів і знайомих. Так звані народні поради можуть бути неефективними. А куплені без консультації з лікарем ліки бувають ще й небезпечні, особливо для новонароджених, шляхом алергії та побічних ефектів.

Можливі ускладнення, до яких призводить самолікування в таких випадках:

 • Збудники хвороби з м'яких тканин, що проникають в суглоби викликають гнійний артрит, який може порушити здатність рухатися, аж до інвалідності;
 • Інфекція потрапляє в кровотік і поширюється по організму, проникає у внутрішні органи і викликає їх захворювання;
 • З-за неправильно обраних антибіотиків інфекція втрачає сприйнятливість до певних препаратів, і лікувати її надалі набагато важче.

Що стосується розкриття гнійників, то вдома створити стерильні умови практично неможливо або досить важко, як би батьки не намагалися. Тому варто відразу дізнаватися у лікаря, що робити в конкретному випадку.

Заходи профілактики панариціїв

Кращий спосіб боротися з таким неприємним і болючим процесом — не допускати його. Для цього достатньо:

 • Стежити, щоб малюк не травмував пальці, і навіть невеликі травми обробляти антисептиком, антисептичними серветками або пластиром;
 • Мити дитині руки після будь-яких взаємодій із зовнішнім середовищем;
 • Проводити профілактичний огляд, щоб вчасно виявити будь-яке запалення і вжити заходів;
 • Діяти обережно і не поспішати, підстригся нігті малюка, а випадково пошкодивши шкіру або ніготь — якомога швидше обробити поріз.

Побачивши гній під нігтем у дитини або інші прояви, не потрібно панікувати.  Найважливіше своєчасно звернутися до лікаря і пройти лікування — тоді вдасться уникнути будь-яких небезпечних наслідків.

Всі статті, розміщені на сайті і які стосуються медичної тематики, не є альтернативою консультації лікаря, а також не вважаються підставою для постановки діагнозу і призначення терапії. Весь контент сайту надано виключно в якості довідкових матеріалів, мета яких – зробити відвідувачів більш обізнаними, проте кожен повинен розуміти, що на підставі розміщених даних неможна діагностувати у себе хвороби і, тим більше, лікувати їх без відома лікаря. Адміністрація сайту та автори матеріалів, розміщених на ньому, не несуть відповідальності за будь-які негативні наслідки, які спричинить за собою самовільне теоретичне і / або практичне застосування наданої інформації.

totop